Yüklüyor...

Sevmiyorum Deme - UzakDoğu Motifleri(1971)

Konusu 'Film Klipleri' forumundadır ve Ziyankar85 tarafından 29 Şubat 2012 başlatılmıştır.

1. Ziyankar85

Ziyankar85

Gönül Dostu

Beğenilen Mesajlarınız:
    0
    Ratings Received:
    kürşat(zamansız rüzgar) arkadaşımız Bir teselli ver (1971) filminden keserek oluşturmuş olduğu bir çalışmayı izlememi istedi, başlangıçtan 1.35 nci dakikaya kadar olan kısım daki müziği dikkatle dinledim,bana "Sevmiyorum Deme(1973-Kervan Plak) " isimli eseri çağrıştırdı hatta 2.10 ncu dakikaya kadar olan müziklerden bu şarkının temellerinin 1971 'de atıldığını söyleyebiliriz,bu filmi birkaç kez izlemiştim ancak müzikleri dikkatle dinlememiştim,bugün farketmiş oldum,gencebay'ın attığı tezeneler ile uzakdoğu semalarında birkaç tur attığını söyleyebiliriz,aşağıdaki linkten ilgili videoyu(kürşat arkadaşımızın facebook sayfasından) dinleyebilirsiniz..

SEVMİYORUM DEME(UZAKDOĞU MOTİFLERİ)...

1971

1973

2. lev10

lev10

Gönül Dostu

Beğenilen Mesajlarınız:
    2
    Ratings Received:

Ta kendisi dostum. filmlerinde bu tür yavaşlatmalar eksik çalmalar kullandığını biliyoruz. Ancak buradaki fark bu seferki sonradan yaptığı değil de önceden yaptığı bir çalışma olmuş. Anlatmak istediğim, muhtemelen filmdeki bu ezgi daha sonra ''Sevmiyorum Deme'' bestesi olarak karşımıza çıkmış... Bu tip durumlar yanlış bilmiyorsam başka bestelerde de var.

Leyla ile Mecnun filminde Bir Damla Mutluluk kısmen mevcut aynı tarza yakın olarak ama daha belirgin. Daha sonra ise
    ''Bir Damla Mutluluk'' albümüne bu ismi verecek kadar önem kazanmıştır.

Aslına bakarsan, filmlerine çoğu zaman yeni beste ya da film müzikleri tarzında kısa ve hoş gelen müzikler yapma geleneğini hep gördük. İşte özellikle Leyla ile Mecnun filminde tamamen filme yönelik besteler yapmış ve sonrasında aynı isimle albüm ortaya çıkmıştı.

Lütfen yanlış bir şey yazdıysam bilen arkadaşlar düzeltsin. Doğrularda hemfikir kalalım.

Bir de şu albümlerine koymadığı elenen bir ton beste nerede durur niye durur üstad bir açıklasa. Bıraksa da biz karar versek albüme yakışır mı yakışmaz mı ! Kaybolan besteler arşivinde yerlerini alacağına... Ahhh ah ah üstad ah...

Saygılarımla
  3. kançiçeği

kançiçeği

Gönül Dostu

Beğenilen Mesajlarınız:
    20
    Ratings Received:
    AYNI FİLİMDE ÜMİT ŞARKISI ESERİNİN FARKLI VERSİYONUDA VAR HASRET ŞARKISI OLARAK GEÇİYOR.
  4. idam_mahkumu

idam_mahkumu

Radikal ve Özgün Gencebay'cılık Site Yöneticisi

Beğenilen Mesajlarınız:
    76
    Ratings Received:
  5. kehribarim

kehribarim

Gönül Dostu

Beğenilen Mesajlarınız:
    3
    Ratings Received:
    Bu filmi sadece bir kez izledim ama hiç alıcı gözle baktığımı söyleyemem. Hikayesi bana çok kötü gelmiştir hep. Yönetmeni de keşke bu filmi çekmeseydim demişti zamanında.

Ziyankar85 güzel bir tespit yapmış. Kaldı ki İdam Mahkumu da bununla ilgili bir yazı yazmış daha önceden. Gerçekten de bu eseri sitarla icra etseniz bir Türk müzisyenin doğaçlaması olduğunu hiçbir Hintli anlamaz sanırım. Ayrıca filmde çok güzel altyapılar var.

Videoda dikkatimi çeken başka bir detay da şu oldu. Baba yüzünü mü yıkıyor kendini mi dövüyor. :D

Paylaşmanın Asaleti