Yüklüyor...

Gencebay - Abdel Halim Hafez Etkilenimi

Konusu 'Arap Müziği - Türk Müziği İlişkisi' forumundadır ve tutuldu ellerim tarafından 28 Ağustos 2016 başlatılmıştır.

1. tutuldu ellerim

tutuldu ellerim

Gönül Dostu

Beğenilen Mesajlarınız:
    39
    Ratings Received:

Yukarıdaki eserin 11:16. dakikasında başlayan bölümü Aşkımı Sakla eserine benziyor.Aşkımı Sakla'yı 25. saniyeden itibaren dinleyin.

Ben Gencebay'ın etkilendiğini düşünüyorum.Lütfen linç etmeden önce dikkatlice dinleyin.Ayrıca girişi de Al Senin Olsun'un girişine benziyor.Ortalarda da Gencebay Müziği'ne benzeyen bölümler var.Kesinlikle çalıntı falan gibi bir iddiam yok,etkilenme olduğunu düşünüyorum.Genel kanı saçmaladığım yönünde olursa konu silinebilir.
    Last edited: 28 Ağustos 2016
    • Berhudar Ol Berhudar Ol x 1
  2. bahcevan57

bahcevan57

Gönül Dostu

Beğenilen Mesajlarınız:
    1
    Ratings Received:
    böyle şeylere niye bu kadar kafa yoruyorsunuz.bi dil yarasına örnek bulsanıza yada sende haklısın yada beni biraz anlasaydın,
    hatasız kul olmaz.gencebay kimseden esinlenmiyor.geliyor ilham alıyor orhan baba adlı bağlamayı yapıyor besteyi.
    gencebay dünyada eşi benzeri olmayan bir besteci.aklınızı böyle şeylere yormayın.

bir ölmek kaldı adlı besteyi dinleyin.kim bu zamanda böyle beste,böyle düzenleme yapıyor,yapabiliyor.
    saygılar....
  3. tutuldu ellerim

tutuldu ellerim

Gönül Dostu

Beğenilen Mesajlarınız:
    39
    Ratings Received:
    Gencebay'ın Türk Müziği'nin en büyük bestekarı olduğunu düşünüyorum.Ama Gencebay kimseden etkilenmiyor demek saçmalıktır.Etkilenmeyen müzisyen yoktur diyen Gencebay'ın kendisidir.Gencebay'ın 1 tane bile çalıntı bestesi yoktur ama Gencebay da bazı müzisyenlerden etkilenmiştir.Bu kötü bir şey değildir.Gencebay Müziği'nde Abdel Halim etkisi inkar edilemez.Verdiğim örnekte de biraz benzerlik var gibi.Yanılıyor olabilirim de ama bana Gencebay, Aşkımı Sakla eserinde buradan etkilenmiş gibi geldi.Hadi burada bir etkilenme yok diyelim.Şurada da yok mu?Yarabim'in giriş kısmında buradan etkilenmemiş mi?
    Ayrıca Gencebay Müziği gökten inmedi.Batı müziği, Arap Müziği, İspanyol Müziği, Türk Halk Müziği, Türk Sanat Müziği gibi türlerin etkisiyle Gencebay tarafından oluşturuldu.Neden sanki ben Gencebay'a hakaret etmişim, Gencebay'ın yeteneğini küçümsemişim gibi davranıyorsunuz.Gencebay'ın hemen hemen bütün eserlerini en ince ayrıntısına kadar bildiğini düşünen birisi olarak, Abdel Halim'in eserini dinlerken bir Gencebay eseriyle benzerlik olduğunu düşündüm ve burada paylaşmak ve üyelerin görüşlerini almak istedim.Gencebay'dan sonra gelmiş birinin eserinde 2 saniyelik bir Gencebay Müziği benzerliği olsa burada gururla paylaşılıp Gencebay'dan nasıl etkilenildiği anlatılıyor.Ama Gencebay'ın etkilendiği düşünülen eserlerin paylaşılmasına tahammül yok.Neyse bundan sonra Gencebay nerede kimle balık yemiş, kimin neresini tokatlamış gibi şeyler paylaşırız.
    Last edited: 29 Ağustos 2016
    • Berhudar Ol Berhudar Ol x 2
  4. baba55

baba55

Gönül Dostu

Beğenilen Mesajlarınız:
    16
    Ratings Received:
    N
    Merhaba... Arkadaşımız bence güzel tespit ve analizler yapmış. Değerlendirilmesi gerekir.
  5. baba55

baba55

Gönül Dostu

Beğenilen Mesajlarınız:
    16
    Ratings Received:
    Benzerlikler bariz bence de... Yeryüzünde araştırmacı olupta, başkalarından etkilenmeyen sanatçı yoktur. Bence güzel çalışmalar yapmışsın Tutuldu Ellerim. Bütün bunlar da Gencebay'ın Dünya'nın en büyük müzisyenlerinden birisi olduğu gerçeğini tabii ki değiştirmez. Selamlar...
  6. AŞK_MEZARI

AŞK_MEZARI

Gönül Dostu

Beğenilen Mesajlarınız:
    25
    Ratings Received:
    inanılmaz araştırmacı olduğu işin,bazı şelerden etkilenebilir,ama bu etkilendikleri 50 yıl öncesi olan şeylerdendir..50 yıl içinde üretilen eserlerden etkilenmez..geçmiş atalarından bazen etkilenebilir..müziği öğrenme zamanlarında..

Paylaşmanın Asaleti