Yüklüyor...

Dert bende

Konusu 'Aktüel ve Güncel' forumundadır ve Postmodern tarafından 21 Ocak 2016 başlatılmıştır.

1. m.özer

m.özer

Gönül Dostu

Beğenilen Mesajlarınız:
    14
    Ratings Received:
    Frank Pourcell ve Nereden Bileceksin örneğiyle Dert Bende örneğini aynı düzlemde tutmuş Tarantini. Kesinlikle ilgisi yok bu benzetmelerin. Verdiği örnekteki benzerlik yaylı parti düzenleme noktasındaki benzerliklerdir. Ana melodide değil. Yaylı düzenlemelerindeki benzerlikler doğaldır.Yaylı parti yürüyüşleri ağırlıkla Klasik Batı çizgisindedir.Gayet doğaldır.Bahsedilen eserle Nereden Bileceksin farklı eserlerdir.Ancak Dert Bende ile Mattar sunumu aynıdır..
  2. tarantini8

tarantini8

Gönül Dostu

Beğenilen Mesajlarınız:
    19
    Ratings Received:
    Yetersiz izahat devam ediyor. Tevil deniyor buna. Kusursuzluk ve superlik izafe ediliyor. Ben imza attiysam hatasizim, superim uzerine bir algilama. Bias deniyor buna, onyargi yani. Tevil etmeyelim de, kabul edelim arkadaslar. "Benzesme olamaz superdir cunku, fakat o benzesme baska, yayli partisi canim." "Oteki baska, bu baska." Boyle bir yere varmak kabil degil. Kabul etseniz Gencebay'i bugune kadar takdir ettiginize pisman olacaksiniz bu anlayisla, tevil oradan geliyor. "Dert bende" eserinin maliki Gencebay. Sevim hanim da soyluyor. Lakin galiba Sevim hanim kim ki canim? Biz ondan iyi biliriz. Muthisiz.
  3. m.özer

m.özer

Gönül Dostu

Beğenilen Mesajlarınız:
    14
    Ratings Received:
    Tarantini arkadaşım ; siz beni başka arkadaşlarla karıştırıyorsunuz.Gencebay' ı zamanında en çok eleştirenlerden biriydim.Galiba unutmuşsunuz.Hatta galibasız !
    Ayrıca müziği iyi bilmeyen birisi gibi yazmıssınız .Ki bildiğinizi hatırlıyordum ben sizin ; galibasız..
    Hatasız kul olmaz ; biz hatasıyla anlamaya çalışıyoruz Gencebay' ı..Ayrıca Sevim hanım eserin sözlerini paylaşmış.Bunun ne demek olduğunu mutlaka biliyorsunuzdur ; galibasız..
    • Berhudar Ol Berhudar Ol x 1
  4. tarantini8

tarantini8

Gönül Dostu

Beğenilen Mesajlarınız:
    19
    Ratings Received:
    Sayin Ozer, tesekkurler.
  5. Gencebay61

Gencebay61

Gönül Dostu

Beğenilen Mesajlarınız:
    0
    Ratings Received:

gerçekten ben de şaşırıyorum bu konuya 0:12'ye bakın.
  6. tarantini8

tarantini8

Gönül Dostu

Beğenilen Mesajlarınız:
    19
    Ratings Received:
    Gencebay muzigi dedigimiz, bir basit sol fa sol la la si melodisinden ibaret degildir. Compact'tir. Bunu algilamak iki turludur. Birincisi cogunlugun algiladigi melodik yapidir. Bu guzel ama yetersizdir. Ikincisi hususunda, daha soyleyecek cok sozumuz var. Firsat oldukca bunlari soyleyecegiz. Muzigi ve Gencebay muzigini ust duzeyde duyumsadigimiza eminiz. Bunlar, suradan buradan alinti var, esinlenme var, etkilenme var argumanlarini asali asir olmustur. Bazi hususlari, yazarak burada aciklamak zordur. Belki imkansizdir. GALIBA imkansizdir. Konularin getirdigi yerde soylemek durumundayiz. Kesin olan, kliselere karsiyiz. On yargilara karsiyiz. Kesin olmak, bir tur yanilgidir. Kesin kurallari haiz olmayan, GALIBA bizatihi Gencebay muzigidir. Cok boyutlu bir duyumsama ile soylemeye calisiyoruz. Bizim icin yorum yapanlara mutesekkiriz. Zira, feraseti zorlamadan reaksiyon gostermenin olamayacagi kanaatindeyiz. "Hatasiz kul olmaz", bu durumun sade bir aciklamasidir. Daha derinlerde olmak zorundayiz. Ezoterik olmak marifet degil, ezoteriklige de gerek yok zaten. Yuzeysel olmamak mecburiyetimiz. Esasen Gencebay eserleri acapella yorumlara asla musait degildir. Butun olarak algilayacaksiniz. Elektronik baterinin, solistle senkronizasyonunu; yayli partisi dediginizin cok sesliligini, baglama dediginizin renk mahiyetini, satir aralarindaki hicaz, mahur, kurdi, huzzam, kurdilihicazkar vurgusunu; reggae, rock, blues ritimlerinin kurdiye veya hicaza sentezini yakalayacaksiniz. Yoksa, mevsim bahar olunca der kalirsiniz. Teknolojiyi inkar etmeyeceksiniz. Efendim ben sadece akustige bakarim DEMEYECEKSINIZ. Bu adam digitaldeki zenginlikleri de, gelenelselle harmanliyor. Bunu, oyle sallayarak refuze etmeyeceksiniz. Internette muzik dinlemekle yetinmeyeceksiniz. "Bir tek plaklardaki sesler mukemmel" de on yargi azizim. Sunulani alacaksiniz.
    FIS dedi ki, sus artik.
    Simdilik...
  7. m.özer

m.özer

Gönül Dostu

Beğenilen Mesajlarınız:
    14
    Ratings Received:
    Tarantini Bey ; galiba Gencebay Müzigi' nin derinligini anlatmışsınız ; yoksa galibasız mı ? Acep bu müzigin felsefesinden muzdarip miyiz yoksa şanslı mı ? Hem de galibasız..Yani demem odur ki ; bu konuları bile yazarken bir şeyleri tekrarlıyoruz.Aslında ne çok yazmıstık bunları galiba ; galibasız..Dert bende derman kimde bilmiyorum ; galibasız..
  8. tarantini8

tarantini8

Gönül Dostu

Beğenilen Mesajlarınız:
    19
    Ratings Received:
    Bazen (bu kelime Adalet Ağaoğlu'na göre, "bazı" ve "an" kelimelerinden türemiştir. Bazen yanlış, bazan doğru demiştir. Ve buna Ağaoğlu GALİBA demiştir. Türkçemizde, galiba diye bir zarf vardır. Fakat, "galibasız" diye bir zarf yoktur) tekrar yapmıyoruz. Galiba tekrar yapmıyoruz. Muhtemelen.

Bu girişten sonrası özellikle tüm okuyanlar için. "Kolay değil" eserinin finalindeki ritmik yürüyüş ve bağlama melodisi de, GALİBA, "dert bende" eserinin o ritmik yürüyüşünü hatırlatıyor. Buna, "kategorizasyon" bölümünde değinmeyi tercih etmememin sebebi; "dert bende" eserinin legal olarak Gencebay'a ait görünmemesi olabilir.

Sırası gelmişken, diyelim ki "dert bende" eserinin melodisi alıntı. Sözler ve düzenleme Gencebay. Fakat melodi alıntı olduğu için altına Yıldırımbora dendi. Böylece, azıcık Yıldırımbora da kullanılmış oldu. Yani sözler ona, düzenleme buna, ana melodi de şuna aitti. Yıldırımbora ne yapıyordu peki? Ona da siz cevap verin.

"Ner'den bileceksin" ve Frank Pourcell bahsine sonra devam edeceğim...
  9. m.özer

m.özer

Gönül Dostu

Beğenilen Mesajlarınız:
    14
    Ratings Received:
    Ben bir ağanın oğlu değilim ne yazık ki.Ancak hatasız olmayan bir kulun oğluyum; galibasız ! Kolay Değil ve Dert Bende ritmik yürüyüş ; melodik yapı olarak başka dünyaların eserleri..Vedat Yıldırımbora , bu eserin popülerce ve rantça kaymağını yiyordu.Hala daha yemeye devam ediyor. Bazen tekrar yapmak da kötü değildir; bilmeyenler bilmediklerini bilirler ; galibasız ...Bu arada "Gözlerimin gözü aydın " ; niye aydınsa bende bilmiyorun ; galibasız..
    Last edited: 1 Şubat 2016
  10. tarantini8

tarantini8

Gönül Dostu

Beğenilen Mesajlarınız:
    19
    Ratings Received:
    Bukowski'yi falan okumam gerektigini soylemisti. Okudum. Kendince edebi yorumlar yapmisti. Saygiyla karsiladim. Bu arada, onyargili ideolojisinin tesirinde boyunu asan laflar da etmisti. Kirmadim. En fazla boyunu asan cumlesi suydu: "ben Yasar Kemal'i edebiyatci saymam" Nasil? Mukemmel degil mi? Bu lafi ettigine gore, Tolstoy bile yaninda hafif kalmaliydi. Tevazu falan. Nereden aklima gelir simdi? Nerede tevazu? Mukemmel kere mukemmellik duygusuna kapilamiyorum ve kapilmak istemiyorum. Feodal bir sulalem var. Muhtemelen yari tanrisal bir gelenekte yetistim. Proleter degilim. Karadeniz'in super insani da degilim. Kucuk burjuvayim galiba. Yandas miyim neyim yoksa?
    Anlamayin meramimi.
    Birakin da doneyim Frank Pourcell'e sevgili kardesim...
  11. m.özer

m.özer

Gönül Dostu

Beğenilen Mesajlarınız:
    14
    Ratings Received:
    Tarantini Bey ; dön bakalım..Dünya dönüyor dostlar , sen dönmüşsün çok mu ? Bense adımdan gayrısını bilmiyorum ! Anlat , dinleyelim "Nereden Bileceksin" güzellemeni..Bu arada Bukowski'ye selamlar.Severim keretayı !
  12. kançiçeği

kançiçeği

Gönül Dostu

Beğenilen Mesajlarınız:
    17
    Ratings Received:
    Muallakta kalan konuların başında geliyor. Sözler fazlasıyla Gencebay kokuyor. Müzik olarakta pek uzak değil fakat Mattar dan birebir alıntı kısımı kafamı karıştırıyor. Artı kesin bir Gencebay imzasıda yok.

Paylaşmanın Asaleti