Yüklüyor...

Analiz çok önemli bir yazı

Konusu 'Havadan Sudan' forumundadır ve tarantini8 tarafından 17 Ağustos 2016 başlatılmıştır.

1. tarantini8

tarantini8

Gönül Dostu

Beğenilen Mesajlarınız:
    19
    Ratings Received:
    Arşivimdeki tüm Gencebay albümlerimi tamamlamayı müteakip, - en son nerede ise tam arşive 1990 yılında sahiptim sanırım, haliyle o arşiv 1990 yılına kadar olan lansmanları ihtiva ediyordu, iş hayatına atılmakla birlikte elimdeki tüm arşivi bir yakınıma devretmiştim- başka bir iş daha yaptım. Ne yaptığımı anlatmadan evvel en son tamamladığım arşivden biraz daha bahsedeyim.

Şu an "yalnız değilsin", "musalla taşı" ve "bir teselli ver" albümleri dışında tüm albümleri orijinal compact disc olarak tamamladım. Başta saydığım albümlerden ilki bir kasete kayıtlı, diğer ikisi ise orijinal kaset olarak elimde mevcut. Olmayan "ideal aşk", "bedensiz aşk" single albümleri.

Bir de elimde orijinal "bir ölmek kaldı" şarkısının kaydı yok. Çünkü "hatasız kul olmaz" cd sinde yer alan bu şarkı, cd kapağında ismi geçse de, sanırım bir kayıt hatası olarak albümde yer almamakta. En azından elimdeki baskı öyle.

Peki yaptığım diğer iş nedir?

Gencebay şarkıları dışında üç tane mp3 disk kaydı oluşturdum.
    Bu kayıtları oluştururken bocaladım.
    Burn aware free programı ile youtube videolarında mevcut kayıtları mp3'lere dönüştürerek bir tür albüm oluşturma durumu bana emeğe saygısızlık olarak geldi. Çünkü bu yolla oluşturduğum albümlerin karşılığını ödememiş olacaktım. Bedavadan içinde yüzlerce şarkının yer aldığı albümlere sahip olacaktım ben de herkes gibi, ama o şarkıların üretenlerine karşılığında ne vermiş olacaktım? Bu hak mıydı? Emeğe saygıya yakışır mıydı? Evet ben bu albümleri asla ticari bir amaçla oluşturmayacak olsam da, eğer çizilmezlerse 100 yıla kadar dayanıklı olacağı söylenen disklerde, yüzlerce şarkı bedavadan arşivime girmiş olmayacak mıydı?

Peki disk ne ki, insanlar flash disklerde binlerce şarkı depolayıp; evlerinde, arabalarında, pc lerinde çalmıyorlar mıydı? Karşılığını ödemiş olmak kaygısı bir yana; asri teknolojinin sunduğu bu uyanık yöntemden gayet te memnun değiller miydi?

O zaman, yıllardır müzik dinleme merakında olan benim gibi bir sıradan insan; diyelim ki ortalama 100 adet şarkının piyasadaki orijinal kayıtlarını bulacak (bulabilirse), piyasaya sunulan audio cd ler ortalama on şarkılık paketler halinde olduğuna göre, 100 şarkı için en azından 10 adet cd satın alacaktı. Bu da neresinden baksanız en azından 200 T.L. harcamak demekti. İyi de, benim arşivlemek istediğim şarkılar 100 tane ile de sınırlı değildi ki. Toplamda 500 şarkıyı geçebilirdi. O vakit 500/10=50 orijinal cd, o da 50*20= 1000 T.L. demekti. Yalnız durun bir dakika, bu arşivlemek istediğim 500 şarkının onarlı gruplar halinde 50 adet cd de bulunabileceği varsayımına dayanan son derece iyimser bir tahmindi. Aslında istediğim 500 şarkının mesela 2 tanesi bir orijinal cd de, 3 tanesi bir başkasında, bazen sadece bir şarkı bir başkasında olacaktı. O zaman bu işe servet gerekirdi.

Peki ne yaptım? Bir şekilde emek karşılığını ödediğim bir formül buldum. Ödediğim karşılık, emeğin hakiki karşılığı olmayabilir. Ama ödedim bir şekilde. "Kapital" de anlatıldığı gibi "artık değer" bana kaldı sanırım. Teorik olarak, ekonomi politiğin eleştirisini yapan insanın teorisine göre kesinlikle burjuva ekonomisi kategorisine dahil olsam da böylelikle; başka bir çare bulamamıştım.

187 tane kabaca yabancı müzik diyeceğimiz, 180 tane kabaca yerli pop diyeceğimiz ve 135 tane de sanat müziği diyebileceğimiz bu üç mp3 diskini edinirken, beni vicdanen rahatlatan yöntemim sizce ne olabilir?

Bu yazıyı buraya kadar anlam vererek okuduysanız, bu kaçınılmaz ve vicdanen belki de kendimizi aldattığımız yöntem kaldı geriye güya övülecek.
  2. kançiçeği

kançiçeği

Gönül Dostu

Beğenilen Mesajlarınız:
    17
    Ratings Received:
    Açıkcası ben bir sonuca varamadım.

Ne olsa gerek?
  3. tarantini8

tarantini8

Gönül Dostu

Beğenilen Mesajlarınız:
    19
    Ratings Received:
    Artık sadece benim gibi enayilerin vakit geçirdiği bir müzik marketten, biraz alış veriş yapıyorsun.
    Mesela ben geçen gün 150 T.L. civarında harcama yapıp, 4 tane audio cd satın aldım.
    Bunlar Elvis, Enrico Macias, Boney M ve Adamo cd leri idi.
    Böylece legal sisteme bir ödeme yaptım.
    Oradaki emeğin karşılığını kendimce ödedim yani.
    Sonra yukarıda belirttiğim mp3'leri oluşturdum.
    Böyle zaman zaman, emek karşılığını kendimce ödemeye devam edeceğim.

Paylaşmanın Asaleti